Back to top

Regionalny konkurs kulinarny „Przekąski karnawałowe 2025”

Inne
Katarzyna Roth

Tatar, zimne nóżki (galart), bigos oraz inne tradycyjne przekąski serwowane podczas karnawału (na ciepło lub na zimno) mogą zgłaszać w wielkopolskie restauracje i koła gospodyń wiejskich w konkursie kulinarnym „Przekąski karnawałowe 2025”. Uczestnicy walczą o nagrody Grand Prix w dwóch kategoriach w wysokości 750 złotych. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 lutego 2024 r.

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy (zgłoszenia muszą zawierać szczegółowy opis składników i sposobu przygotowania dań konkursowych) na adres kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie organizatora, tj. Instytutu Skrzynki - Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.

W dniu 4 lutego sekretarz konkursu oraz członkowie kapituły sprawdzą przesłane karty zgłoszeń pod względem zgodności z regulaminem oraz ocenią merytoryczną zawartość tych zgłoszeń i dokonają ostatecznego wyboru uczestników finału konkursu. Najpóźniej w dniu 7 lutego zgłaszający otrzymają od organizatora informację o zakwalifikowaniu się do konkursu lub nie oraz zaproszenie do udziału w finale. W dniu finału konkursu, tj. 10 lutego 2025 r. oryginały kart zgłoszenia wraz ze zgłaszanymi produktami należy dostarczyć w godz. 10.30 – 12.00 do miejsca odbywania się konkursu tj. Dworu w Skrzynkach, pl. Parkowy 1 (gm. Stęszew, powiat poznański).

Przekąski/potrawy należy dostarczyć i przygotować (*podać) do degustacji w takiej liczbie porcji degustacyjnych, aby możliwa była degustacja 7-osobowej kapituły. Organizatorzy zapewniają stół i miejsce do przygotowania gotowych potraw dla osoby/osób (maksymalnie 2) dla każdego uczestnika konkursu. Do dyspozycji uczestników w miejscu odbywania się konkursu będzie dostępna płyta indukcyjna. Kolejność oceniania zgłoszonych potraw będzie losowa. Losowanie kolejności odbędzie się o godz. 12.30. Ocena będzie miała charakter jawny. Każda ze zgłoszonych potraw oznaczona będzie nazwą zgłaszającego i numerem. Ocena przekąsek zgłoszonych do konkursu odbędzie się w godzinach 13.00-15.00.

Dodatkowo, na laureatów z powiatu poznańskiego czekają Certyfikaty za Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2024.

Wielkopolskie karnawałowe tradycje kulinarne są wyjątkowo smakowite i bogate, tak jak bogaty jest tradycyjny wielkopolski bigos, wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych dla naszego województwa. – opisuje Jan Babczyszyn, Dyrektor Instytutu Skrzynki. Spotkania i zabawy karnawałowe nie mogą odbyć się bez tych rarytasów, a konkurs ma właśnie na celu propagowanie tradycji przygotowywania i podawania potraw karnawałowych. Celem są także odkrywanie dawnych receptur i nagradzanie ich twórców oraz szeroko rozumiana integracja środowiska gastronomicznego wokół Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w Instytucie Skrzynki. -podsumowuje.

Konkurs odbywa się przy współpracy:

  • Restauracji Stara Osada w Wiórku
  • Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy
  • Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska
  • Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej
  • Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku
  • Sieci Culinary Heritage Europe
  • Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
  • Stowarzyszenia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT) z siedzibą w Poznaniu.
  • TOP AGRAR Polska
  • Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) – Oddziału Terenowego w Poznaniu

Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.